Обстеження
Лабораторні дослідження
Для постановки діагнозу ЛДГК ніяких спеціальних лабораторних досліджень не потрібно, оскільки показники аналізів у більшості дітей з деформацією грудної клітини відповідають значенням здорових дітей.
Інструментальні методи діагностики
Діагностика ЛДГК здійснюється на підставі рентгенологічного дослідження, а також комп’ютерної томографії грудної клітини, які необхідні для проведення хірургічної корекції.
Рентгенографія
Передопераційне планування передбачає виконання рентгенографії в прямій і бічній проекції. Хірурги при рентгенологічному дослідженні в прямій проекції судять про ступінь зміщення серця і органів середостіння, зміни в легенях. Рентгенографія в бічній проекції дозволяє визначити вираженість деформації, орієнтуючись на відстань між грудиною і хребтом. Крім того, звичайна рентгенографія грудної клітини дозволяє оцінити наявність сколіозу, що часто зустрічається у пацієнтів з лійкоподібною деформацією.
Звичайна рентгенографія не дозволяє оцінити особливості деформації хрящів, ступінь диспластичних порушень.
КТ грудної клітини
Комп’ютерна томографія використовується лікарями для визначення індексу Галлера (Haller index), який обчислюється шляхом ділення фронтального діаметра грудної клітки на сагиттальний. У нормі показник індексу (ІГ) складає близько 2,5. При ІГ ≥ 3,25 операція з хірургічної корекції лійкоподібної деформації грудної клітки має медичні показання.
КТ дозволяє визначити асиметрію деформації, ступінь здавлення легенів, а також ступінь компресії і зміщення серця в грудній порожнині, що необхідно враховувати при плануванні хірургічного лікування. Для більш точно візуалізації судин та органів грудної клітини часто під час планування операції необхідно виконання КТ з внутрішньовенним введенням контрасту.
Ехокардіографія
Крім ЕКГ (електрокардіографії) для дослідження функції серця проводять ехокардіографію (ЕхоКГ). Дане дослідження не є обов’язковим і не проводиться тим у кого відсутні скарги на серце. Для пацієнтів з синдромом Марфана проведення ЕхоКГ і консультація кардіолога є обов’язковою.
Додаткові методи досліджень
При необхідності пацієнтам з ЛДГК можливе проведення дослідження функції легень – спірографії. Також за наявності супутніх захворювань (синдром Марфана, синдром Елерса-Данло) бувають необхідні консультації кардіолога, пульмонолога, генетика.
Серед обов’язкових методів дослідження в передопераційної підготовки є проведення загального аналізу крові, сечі, біохімічне дослідження крові, коагулограма, визначення групи крові, ЕКГ, рентгенографія.